Apmeklēt sadaļu

Kā es varu palīdzēt pacientam ar šizofrēniju?

Ja kāds Jums pazīstams cilvēks sirgst ar šizofrēniju, ne vienmēr ir vienkārši saprast, kā palīdzēt. Taču ir virkne lietu, ko Jūs varētu darīt. Atcerieties, ka var būt ļoti nomācoši aprūpēt kādu, kam ir psihiska saslimšana, tādēļ paturiet prātā, ka:
  • Viņa/as šizofrēnija nav Jūsu vaina
  • Viņa/as šizofrēnija nav viņa/as vaina
  • Jūs nevariet izārstēt viņa/as slimību
  • Murgi vai halucinācijas viņam pašam šķiet pavisam reālas
  • Cilvēks pats nav slimība
  • Pat vislabākie mēdz pieļaut kļūdas

1. Uzziniet vairāk par šizofrēniju

Svarīgi ir iepazīt šizofrēniju, lai saprastu tās stadijas, simptomus, kas ticami būs jāpiedzīvo slimības laikā. Daudzi sākotnējie priekšstati par šizofrēniju nav patiesi, tādēļ veltiet laiku tam, lai izprastu, kas ir mīti un kas – patiesība.

2. Ziniet pazīmes, kas liecina par atkārtotu slimības paasinājumu

Katram pacientam ar šizofrēniju ir atšķirīgi simptomi un slimības norise. Atpazīstot pazīmes, kas norāda, ka pacienta ar šizofrēniju stāvoklis pasliktinās, Jūs varat palīdzēt viņam kontrolēt slimību. Raugieties, vai neparādās:2

Apetītes zudums

Trauksme vai stress

Traucēts miegs

Aizdomu vai baiļu izjūtas

Uztraukums par citu cilvēku rīcības motīviem

Šad un tad sadzirdētas klusas balsis

Koncentrēšanās grūtības

Ja Jūs pamanāt šīs pazīmes, pārliecinieties vai viņam/viņai ir pieejamas zāles un apsveriet, vai ir nepieciešams papildus atbalsts.

3. Piesaistiet visu iespējamo specializēto atbalstu

Pieejamas dažādas atbalsta formas un pakalpojumi pacientiem ar šizofrēniju. Jo vairāk Jums būs pieejams profesionālais atbalsts, jo vieglāk būs pārvarēt grūtos periodus.

4. Pārliecinieties, ka tiek lietotas zāles

Svarīgi, lai pacienti ar šizofrēniju pareizi lietotu viņiem izrakstītās zāles. Tas palīdz novērst atkārtotu slimības paasinājumu.2 Kad pacients jūtas labi, centieties iedibināt režīmu, kuram sekot. Kopīgiem spēkiem cenšaties uzveikt jebkuru viņa aizmāršību.

5. Pārliecinieties, ka cilvēks, kuru viņš/viņa mīl, ir drošībā

Cilvēkam ar šizofrēniju var būt sarežģīti skaidri domāt un parūpēties par sevi un sev tuvākajiem.1 Ja viņam ir par kādu jārūpējas, Jūs, iespējams, variet palīdzēt viņam veikt tādus ikdienas darbus kā mājas uzkopšana vai iepirkšanās. Jūs variet arī vienkārši pacientu apraudzīt, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā.

6. Palīdziet atrast jēgpilnu nodarbošanos un apgūt jaunas prasmes

Svarīgi ir koncentrēties uz pozitīvo, uz lietām, kuras pacientu iepriecina un kuras viņam padodas. Cenšaties izvirzīt pacientam nelielus, reālus mērķus un atrodiet darbu vai arī nodarbi, kas pacientam ļautu ar prieku pielietot savas prasmes. Atcerieties, ka grūtības koncentrēties ir šizofrēnijas simptoms, un tāpēc ir svarīgi būt pacietīgiem.1

7. Sargājiet sevi

Tas nav vienkārši būt līdzās tuvam cilvēkam, kas slimo ar šizofrēniju. Pārliecinieties, ka Jūs nepametat novārtā rūpes par sevi un atliciniet laiku arī sev.

Atrodiet kādu, ar ko parunāt par savām izjūtām

Uzturiet saikni ar draugiem un ģimenes locekļiem

Neuztveriet aizvainojošu uzvedību un vārdus personīgi

Meklējiet valsts un pašvaldību iestāžu atbalstu, psihiskās veselības labdarības organizācijas, pacientu organizācijas.

Atsauces

  1. NIMH, Schizophrenia, 2016. https://www.nimh.nih.gov/health/topics/schizophrenia/index.shtml [Accessed Jul 2019]
  2. NHS, Living with schizophrenia, 2016. https://www.nhs.uk/conditions/schizophrenia/living-with/ [Accessed Jul 2019]
Login to Unlock

Īss pārskats par šizofrēniju

Šizofrēniju var raksturot kā smagus psihiskus traucējumus, kuri ietekmē uzvedību, domas un emocijas. Pirmos simptomus var pamanīt tikai

vēl…
Login to Unlock

Diagnosticēt šizofrēniju

Saskaņā jaunākajām vadlīnijām, diagnozes noteikšana nav iespējama, pirms tiek konstatēti pirmie akūtie psihotiskie simptomi. Taču prodromālo pazīmju identificēš

vēl…
Showing 0 result(s).