Ar kariprazīnu ārstēta agrīna psihoze: gadījuma apraksts
Šajā D. De Berardis et al. rakstā iztirzāts klīniskais gadījums par agrīnas šizofrēnijas pacienti, kas sekmīgi ārstēta ar kariprazīnu monoterapijā. Šis ir kopsavilkums pirmajam klīniskajam gadījumam, kurā kariprazīns palīdz novērst pacientei agrīnas akūtas psihozes simptomus pēc olanzapīna pārtraukšanas efektivitātes trūkuma un blakusparādību dēļ.
Gadījuma apraksts
Pacienta anamnēze / diagnoze un simptomi
21 gadu veca sieviete, bezdarbniece, ar psihiatriskiem traucējumiem ģimenes anamnēzē, praktiski bez draugiem, vecāki raksturoja kā allaž “kautrīgu”, “neveiklu” un “introvertu, kas atbild ar dažiem vārdiem”.
Paciente pakāpeniski arvien vairāk sociāli izolējās un atteicās apmeklēt skolu. Pacientei izveidojās tādas dīvainas idejas kā pārliecība, ka uz ielas un skolā viņa tiek novērota videokamerās, ka viņa nespēj mācīties datora ekrāna izstarotā starojuma dēļ un ka klasesbiedri uzskata viņu par velnu. Pacientei bija uzmanības un koncentrēšanās traucējumi, blāvināts afekts, abulija, nevērīgums pret sevi, dismorfofobiski simptomi (“ļaunā acs, kuras ietekmē mainās mana sejas forma”) un dzirdes halucinācijas (“…kaimiņu balsis, kas runā par mani un ņirgājas par manu izskatu…”, “…manu skolotāju balsis, kas dod pavēles, kas man jādara…”).
Ārstēšana
Pēdējā vizītē (lietojot kariprazīnu 4,5 mg/dienā) paciente ziņoja, ka jūtas tā, “…it kā beidzot būtu pamodusies no ilgstoša mentāla sapņa…”, un ka “…sen manas domas nav bijušas tik skaidras…”
Vispirms paciente vērsās pie privātpsihiatra, kas nozīmēja olanzapīnu līdz 5 mg/dienā, kuru paciente lietoja 3 mēnešus. Pacientes simptomi nemazinājās, un viņai traucēja miegainība un palielinātā apetīte, sakarā ar ko paciente medikamenta lietošanu patvaļīgi pārtrauca.
Sešus mēnešus pēc vizītes pie privātpsihiatra noraizējušos vecāku pavadībā paciente ieradās uz ambulatoru konsultāciju Psihiatriskās diagnostikas un aprūpes nodaļā Centrālitālijā. Pacientes PANSS (Pozitīvo un negatīvo simptomu skala) rezultāts bija 130 (POZ=31, NEG=28, VISP=71). Paciente nelietoja apreibinošas vielas. Paciente atteicās no hospitalizācijas un mājas apstākļos uzsāka kariprazīnu 1,5 mg/dienā, pēc trim dienām kariprazīna devu palielinot līdz 3 mg/dienā.
Mēnesi pēc ārstēšanas sākuma PANSS rezultāts bija 99 (POZ=20, NEG=24, VISP=55), un kariprazīna devu palielināja līdz 4,5 mg/dienā. Blakusparādības netika ziņotas vai novērotas. Pēc viena mēneša pacientes PANSS rezultāts bija 59 (POZ=11, NEG=15, VISP=33). Turklāt paciente piekrita uzsākt psihoterapiju un rehabilitāciju. Pēdējā vizītē (lietojot kariprazīnu 4,5 mg/dienā) paciente ziņoja, ka jūtas tā, “…it kā beidzot būtu pamodusies no ilgstoša mentāla sapņa…”, un ka “…sen manas domas nav bijušas tik skaidras…”.
Diskusija
Šizofrēnijas sākums bieži netiek pamanīts vai atbilstoši ārstēts, tāpēc agrīna diagnozes noteikšana un ārstēšana ir svarīga, lai nepieļautu hronisku seku, smagas invaliditātes un rezistences pret medikamentiem veidošanos. Kariprazīna terapija iepriekš raksturotajā gadījumā bija “ļoti efektīva un ļoti labi panesama”. Kariprazīna “efektivitātes un panesamības profili padara kariprazīnu par ideāli piemērotām zālēm šizofrēnijas agrīnajās stadijās, jo pirmās izvēles medikamenta izvēle var noteikt slimības norisi un līdzestību ārstēšanai”. Pretstatā tādām traucējošām blakusparādībām kā sedācija, reibonis, “apdulluma sajūta” vai “pirmsģīboņa stāvoklis”, kuras bieži veicina antipsihotisko līdzekļu pārtraukšanu, paciente ziņoja, ka “nejūt” šo ārstēšanu. Turklāt netika ziņots par seksuāliem traucējumiem.
Klīniskā pieredze kariprazīna lietošanā agrīnas psihozes pacientiem
„…Kariprazīna terapija bija ļoti efektīva un ļoti labi panesama. Kariprazīna efektivitātes un panesamības profili padara kariprazīnu par ideāli piemērotām zālēm šizofrēnijas agrīnajās stadijās, jo pirmās izvēles medikamenta izvēle var noteikt slimības norisi un līdzestību ārstēšanai.”